2017 Spring and Summer Friday Dinghy Series

EDSC

EDSC 2017 Spring and Summer Friday Series Dinghies

A Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 7 April 2017
7 April 2017
21 April 2017
21 April 2017
5 May 2017
5 May 2017
19 May 2017
19 May 2017
2 June 2017
2 June 2017
16 June 2017
16 June 2017
30 June 2017
30 June 2017
7 July 2017
7 July 2017
4 August 2017
4 August 2017
1 September 2017
1 September 2017
15 September 2017
15 September 2017
Total Nett
1st A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.0 (4.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 18.0 10.0
2nd A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 (6.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 4.0 3.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 32.0 15.0
3rd A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 3.0 3.9 OOD 4.0 DNC 4.0 (5.0) (6.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 2.0 3.0 (5.0 DNC) 42.9 26.9
4th A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 2.0 4.4 OOD 4.0 DNC (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 RET 48.4 30.4
5th A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 (7.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 50.0 31.0
6th A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 49.0 31.0
7th A Nippy Wayfarer 8154 LSC Etling   1102 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 55.0 36.0
8th A   OK 2154 LSC Geoff Westlake   1106 (6.0 DNC) 2.0 4.0 DNC (6.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 56.0 37.0
9th A Argo 1 Argo 12116 EDSC Paul Neely   1050 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 56.0 37.0
10th A Unknown RS 400 701 LSC Nick Bold   942 5.0 RET 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (7.0 DNC) (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 57.0 38.0
11th A Gerry LASER RADIAL 54418 EDSC Charlotte Fletcher   1139 (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.4 OOD (6.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 59.4 40.4

B Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 7 April 2017
7 April 2017
21 April 2017
21 April 2017
5 May 2017
5 May 2017
19 May 2017
19 May 2017
2 June 2017
2 June 2017
16 June 2017
16 June 2017
30 June 2017
30 June 2017
7 July 2017
7 July 2017
4 August 2017
4 August 2017
1 September 2017
1 September 2017
15 September 2017
15 September 2017
Total Nett
1st B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 (1.0) 1.0 (4.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 8.0
2nd B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 2.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) (6.0) 2.0 28.0 14.0
3rd B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 3.0 4.0 4.0 DNC (10.0 RET) 3.0 (6.0) (6.0 RET) 6.0 RET 3.0 4.0 4.0 53.0 31.0
4th B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 (7.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 4.0 (5.0 DNC) 3.0 3.0 (6.0 RET) 5.0 DNC 5.0 5.0 50.0 32.0
5th B Force 2 Topper 15935 EDSC Iain Steele   1347 7.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 3.0 3.0 69.0 41.0
6th B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 7.0 DNC 5.0 6.3 OOD 2.0 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 (10.0 DNC) (9.0 DNC) 69.3 41.3
7th B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 (7.0 DNC) 6.0 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 7.0 DNC 6.0 RET 5.0 DNC 7.0 (9.0 DNC) 71.0 44.0
8th B Purple Pico Pico 2 EDSC Peter Butters   1330 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 2.0 (9.0 DNC) 74.0 45.0
9th B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 4.0 8.0 DNC 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC 8.0 RET 6.0 RET 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) (9.0 DNC) 76.0 47.0
10th B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 7.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 8.0 (9.0 DNC) 75.0 48.0
11th B Slinky Belinky RS FEVA XL 3065 EDSC Lewis Pickup   1240 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC 5.0 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) (9.0 DNC) 76.0 48.0
12th B Unknown Topper Magno 3094 LSC John Mitchell   1175 5.0 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 80.0 50.0
13th B Teeko Tacco Laser Pico 9841 EDSC Paul Burns   1300 7.0 DNC 8.0 DNC 3.0 RET (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 81.0 51.0
14th B Hot Tub Optimist 5927 EDSC Jenna Flatt   1665 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) 8.0 RET 81.0 51.0
14th B Yellow Pico Pico 1 EDSC Catherine Flatt   1330 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) 8.0 RET 81.0 51.0
16th B Wopper Topper ITA46986 EDSC Sophie Bailey   1347 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 81.0 52.0

7 April 2017 - A Fleet - 7 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.48.23 0.44.06 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 0.49.38 0.44.50 0.00.49 1125.341 2.0
3 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 0.48.01 0.45.05 0.01.03 1088.687 3.0
4 A Unknown RS 400 701 LSC Nick Bold   942 RET       5.0

21 April 2017 - A Fleet - 21 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.48.12 0.48.15 0.00.00 999 1.0
2 A   OK 2154 LSC Geoff Westlake   1106 0.55.01 0.49.45 0.01.39 1140.283 2.0
3 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 OOD       3.9
11 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 OOD       4.4

5 May 2017 - A Fleet - 5 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.35.10 0.35.12 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.40.42 0.37.06 0.02.05 1156.189 2.0
11 A Gerry LASER RADIAL 54418 EDSC Charlotte Fletcher   1139 OOD       5.4

19 May 2017 - A Fleet - 19 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.27.27 1.19.43 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 1.28.47 1.20.12 0.00.32 1113.726 2.0
3 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.20.10 1.20.15 0.00.32 1005.636 3.0
4 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 1.27.21 1.22.01 0.02.27 1095.746 4.0

2 June 2017 - A Fleet - 2 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.07.39 1.01.40 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 1.11.12 1.04.19 0.02.56 1154.566 2.0
3 A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 1.13.12 1.06.44 0.05.33 1186.998 3.0
4 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.10.20 1.10.24 0.08.44 1140.512 4.0
5 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 1.15.12 1.10.37 0.09.31 1219.429 5.0

16 June 2017 - A Fleet - 16 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.54.00 0.49.14 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 0.55.11 0.49.51 0.00.41 1121.039 2.0
3 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.50.01 0.50.04 0.00.50 1016.079 3.0
4 A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 0.54,50 1.22.48 0.36.50 1845.262 4.0

30 June 2017 - A Fleet - 30 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.14.23 1.14.27 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.26.50 1.19.09 0.05.09 1166.209 2.0

7 July 2017 - A Fleet - 7 July 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.01.51 1.01.55 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.10.22 1.04.09 0.02.27 1136.561 2.0
3 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 1.08.24 1.04.14 0.02.28 1104.795 3.0

4 August 2017 - A Fleet - 4 August 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.54.11 0.49.24 0.00.00 1097 1.0
2 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 0.55.46 0.52.22 0.03.10 1129.056 2.0
3 A Nippy Wayfarer 8154 LSC Etling   1102 0.59.30 0.54.00 0.05.04 1204.642 3.0
4 A Argo 1 Argo 12116 EDSC Paul Neely   1050 1.03.58 1.00.55 0.12.06 1295.074 4.0

1 September 2017 - A Fleet - 1 September 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.51.04 0.46.33 0.00.00 1097 1.0
2 A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 0.52.13 0.47.36 0.01.09 1121.704 2.0
3 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 0.54.39 0.51.19 0.05.04 1173.976 3.0

15 September 2017 - A Fleet - 15 September 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.00.53 1.00.57 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.08.00 1.01.59 0.01.09 1115.773 2.0
3 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 RET       4.0

7 April 2017 - B Fleet - 7 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.52.25 0.42.16 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.56.01 0.42.44 0.00.36 1325.164 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.53.23 0.46.52 0.05.14 1262.868 3.0
4 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 1.38.00 1.12.45 0.41.04 2318.347 4.0
5 B Unknown Topper Magno 3094 LSC John Mitchell   1175 1.27.24 1.14.23 0.37.44 2067.587 5.0

21 April 2017 - B Fleet - 21 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.36.57 0.29.48 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.40.44 0.31.04 0.01.40 1366.964 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 0.36.46 0.33.31 0.04.05 1233.848 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.40.30 0.35.33 0.06.34 1359.134 4.0
5 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 0.45.12 0.37.40 0.09.27 1516.861 5.0
6 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.48.25 0.41.34 0.13.42 1624.808 6.0

5 May 2017 - B Fleet - 5 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.36.11 0.27.36 0.00.00 1311 1.0
2 B Teeko Tacco Laser Pico 9841 EDSC Paul Burns   1300 RET       3.0
16 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 OOD       6.3

19 May 2017 - B Fleet - 19 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.01.15 0.49.24 0.00.00 1240 1.0
2 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 1.01.52 0.51.33 0.02.36 1252.484 2.0
3 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.08.45 0.52.26 0.04.00 1391.837 3.0
4 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 1.04.30 0.58.48 0.10.19 1305.796 4.0
5 B Slinky Belinky RS FEVA XL 3065 EDSC Lewis Pickup   1240 1.26.02 1.09.23 0.24.47 1741.736 5.0
6 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 RET       10.0
6 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       10.0
6 B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 RET       10.0
6 B Wopper Topper ITA46986 EDSC Sophie Bailey   1347 RET       10.0

2 June 2017 - B Fleet - 2 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.05.25 0.49.54 0.00.00 1311 1.0
2 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.03.48 0.51.27 0.01.56 1278.601 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 1.04.54 0.56.59 0.08.04 1300.646 3.0

16 June 2017 - B Fleet - 16 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.42.58 0.34.39 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.50.47 0.38.44 0.05.21 1465.586 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 0.44.36 0.40.39 0.06.35 1287.137 3.0
4 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.49.49 0.42.46 0.09.27 1437.688 4.0
5 B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 0.49.14 0.44.09 0.10.36 1420.853 5.0
6 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.53.46 0.47.12 0.14.18 1551.683 6.0
7 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       8.0

30 June 2017 - B Fleet - 30 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.00.53 0.49.06 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.10.42 0.53.56 0.06.20 1439.934 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 1.08.41 1.02.37 0.14.49 1398.861 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 RET       6.0
4 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       6.0

7 July 2017 - B Fleet - 7 July 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.58.42 0.47.20 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.07.40 0.51.37 0.05.36 1429.415 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 RET       6.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 RET       6.0
3 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 RET       6.0

4 August 2017 - B Fleet - 4 August 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.00.24 0.48.43 0.00.00 1240 1.0
2 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 1.02.45 0.52.18 0.04.18 1288.245 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 1.07.49 0.59.32 0.12.20 1392.263 3.0

1 September 2017 - B Fleet - 1 September 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.38.35 0.31.07 0.00.00 1240 1.0
2 B Purple Pico Pico 2 EDSC Peter Butters   1330 0.44.33 0.33.30 0.03.10 1431.758 2.0
3 B Force 2 Topper 15935 EDSC Iain Steele   1347 0.47.49 0.35.30 0.05.54 1536.743 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.40.33 0.35.36 0.05.07 1303.205 4.0
5 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 0.39.10 0.35.42 0.05.02 1258.747 5.0
6 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.47.42 0.36.23 0.06.54 1532.994 6.0
7 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.43.46 0.37.34 0.07.31 1406.583 7.0
8 B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 0.42.45 0.38.20 0.08.03 1373.909 8.0

15 September 2017 - B Fleet - 15 September 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.00.23 0.48.42 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.14.26 0.56.47 0.10.36 1528.523 2.0
3 B Force 2 Topper 15935 EDSC Iain Steele   1347 1.22.30 1.01.15 0.16.54 1694.176 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 1.12.34 1.03.43 0.17.06 1490.19 4.0
5 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 1.10.20 1.04.07 0.16.55 1444.328 5.0
6 B Hot Tub Optimist 5927 EDSC Jenna Flatt   1665 RET       8.0
6 B Yellow Pico Pico 1 EDSC Catherine Flatt   1330 RET       8.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com