2017 Spring Friday Dinghy Series

EDSC

EDSC 2017 Spring Friday Series Dinghies

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 7 April 2017
7 April 2017
21 April 2017
21 April 2017
5 May 2017
5 May 2017
19 May 2017
19 May 2017
2 June 2017
2 June 2017
16 June 2017
16 June 2017
30 June 2017
30 June 2017
Total Nett
1st A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.0 (4.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 12.0 6.0
2nd A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 (6.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 (4.0) 3.0 1.0 19.0 9.0
3rd A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 (7.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 29.0 16.0
4th A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 2.0 4.0 OOD 4.0 DNC (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 4.0 DNC 28.0 16.0
5th A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 DNC 31.0 19.0
6th A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 3.0 4.3 OOD 4.0 DNC 4.0 (5.0) (6.0 DNC) 4.0 DNC 30.3 19.3
7th A   OK 2154 LSC Geoff Westlake   1106 (6.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 35.0 22.0
8th A Unknown RS 400 701 LSC Nick Bold   942 5.0 RET 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 36.0 23.0
9th A Argo 1 Argo 12116 EDSC Paul Neely   1050 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 37.0 24.0
9th A Nippy Wayfarer 8154 LSC Etling   1102 (6.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 37.0 24.0
11th A Gerry LASER RADIAL 54418 EDSC Charlotte Fletcher   1139 (6.0 DNC) 4.0 DNC 5.5 OOD 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 38.5 25.5

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 7 April 2017
7 April 2017
21 April 2017
21 April 2017
5 May 2017
5 May 2017
19 May 2017
19 May 2017
2 June 2017
2 June 2017
16 June 2017
16 June 2017
30 June 2017
30 June 2017
Total Nett
1st B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 11.0 5.0
2nd B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 (2.0) 2.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 13.0 8.0
3rd B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 (7.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 4.0 (5.0 DNC) 3.0 3.0 29.0 17.0
4th B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 3.0 4.0 4.0 DNC (10.0 RET) 3.0 (6.0) 6.0 RET 36.0 20.0
5th B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 (7.0 DNC) 5.0 5.8 OOD 2.0 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 40.8 24.8
6th B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 (7.0 DNC) 6.0 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 7.0 DNC 44.0 26.0
7th B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 4.0 (8.0 DNC) 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC 8.0 RET 6.0 RET 45.0 27.0
8th B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 7.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC 5.0 7.0 DNC 46.0 28.0
9th B Slinky Belinky RS FEVA XL 3065 EDSC Lewis Pickup   1240 7.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 45.0 28.0
10th B Unknown Topper Magno 3094 LSC John Mitchell   1175 5.0 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 49.0 29.0
11th B Teeko Tacco Laser Pico 9841 EDSC Paul Burns   1300 7.0 DNC 8.0 DNC 3.0 RET (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 50.0 30.0
12th B Wopper Topper ITA46986 EDSC Sophie Bailey   1347 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (10.0 RET) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 50.0 31.0
13th B Hot Tub Optimist 5927 EDSC Jenna Flatt   1665 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 51.0 31.0
13th B Yellow Pico Pico 1 EDSC Catherine Flatt   1330 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 51.0 31.0
13th B Purple Pico Pico 2 EDSC Peter Butters   1330 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 51.0 31.0
13th B Force 2 Topper 15935 EDSC Iain Steele   1347 7.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 DNC (9.0 DNC) 7.0 DNC 51.0 31.0

7 April 2017 - A Fleet - 7 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.48.23 0.44.06 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 0.49.38 0.44.50 0.00.49 1125.341 2.0
3 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 0.48.01 0.45.05 0.01.03 1088.687 3.0
4 A Unknown RS 400 701 LSC Nick Bold   942 RET       5.0

21 April 2017 - A Fleet - 21 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.48.12 0.48.15 0.00.00 999 1.0
2 A   OK 2154 LSC Geoff Westlake   1106 0.55.01 0.49.45 0.01.39 1140.283 2.0
3 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 OOD       4.0
11 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 OOD       4.3

5 May 2017 - A Fleet - 5 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.35.10 0.35.12 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.40.42 0.37.06 0.02.05 1156.189 2.0
11 A Gerry LASER RADIAL 54418 EDSC Charlotte Fletcher   1139 OOD       5.5

19 May 2017 - A Fleet - 19 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.27.27 1.19.43 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 1.28.47 1.20.12 0.00.32 1113.726 2.0
3 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.20.10 1.20.15 0.00.32 1005.636 3.0
4 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 1.27.21 1.22.01 0.02.27 1095.746 4.0

2 June 2017 - A Fleet - 2 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.07.39 1.01.40 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 21907 LSC Dave Hall   1107 1.11.12 1.04.19 0.02.56 1154.566 2.0
3 A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 1.13.12 1.06.44 0.05.33 1186.998 3.0
4 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.10.20 1.10.24 0.08.44 1140.512 4.0
5 A Illusion LASER II 8486 EDSC Dave Butters   1065 1.15.12 1.10.37 0.09.31 1219.429 5.0

16 June 2017 - A Fleet - 16 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 0.54.00 0.49.14 0.00.00 1097 1.0
2 A Unknown LASER 2000 22281 LSC Martin Barker   1107 0.55.11 0.49.51 0.00.41 1121.039 2.0
3 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 0.50.01 0.50.04 0.00.50 1016.079 3.0
4 A   Laser1 179660 EDSC Mark Calvert   1097 0.54,50 1.22.48 0.36.50 1845.262 4.0

30 June 2017 - A Fleet - 30 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Big Bear Phantom 1277 LSC Peter Harlow   999 1.14.23 1.14.27 0.00.00 999 1.0
2 A Fat Bob Standard Laser 165512 EDSC John Flatt   1097 1.26.50 1.19.09 0.05.09 1166.209 2.0

7 April 2017 - B Fleet - 7 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.52.25 0.42.16 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.56.01 0.42.44 0.00.36 1325.164 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.53.23 0.46.52 0.05.14 1262.868 3.0
4 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 1.38.00 1.12.45 0.41.04 2318.347 4.0
5 B Unknown Topper Magno 3094 LSC John Mitchell   1175 1.27.24 1.14.23 0.37.44 2067.587 5.0

21 April 2017 - B Fleet - 21 April 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.36.57 0.29.48 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.40.44 0.31.04 0.01.40 1366.964 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 0.36.46 0.33.31 0.04.05 1233.848 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.40.30 0.35.33 0.06.34 1359.134 4.0
5 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 0.45.12 0.37.40 0.09.27 1516.861 5.0
6 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.48.25 0.41.34 0.13.42 1624.808 6.0

5 May 2017 - B Fleet - 5 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.36.11 0.27.36 0.00.00 1311 1.0
2 B Teeko Tacco Laser Pico 9841 EDSC Paul Burns   1300 RET       3.0
16 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 OOD       5.8

19 May 2017 - B Fleet - 19 May 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.01.15 0.49.24 0.00.00 1240 1.0
2 B Solitaire Laser 198310 EDSC Mark Calvert   1200 1.01.52 0.51.33 0.02.36 1252.484 2.0
3 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.08.45 0.52.26 0.04.00 1391.837 3.0
4 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 1.04.30 0.58.48 0.10.19 1305.796 4.0
5 B Slinky Belinky RS FEVA XL 3065 EDSC Lewis Pickup   1240 1.26.02 1.09.23 0.24.47 1741.736 5.0
6 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 RET       10.0
6 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       10.0
6 B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 RET       10.0
6 B Wopper Topper ITA46986 EDSC Sophie Bailey   1347 RET       10.0

2 June 2017 - B Fleet - 2 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.05.25 0.49.54 0.00.00 1311 1.0
2 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.03.48 0.51.27 0.01.56 1278.601 2.0
3 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 1.04.54 0.56.59 0.08.04 1300.646 3.0

16 June 2017 - B Fleet - 16 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 0.42.58 0.34.39 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.50.47 0.38.44 0.05.21 1465.586 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 0.44.36 0.40.39 0.06.35 1287.137 3.0
4 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.49.49 0.42.46 0.09.27 1437.688 4.0
5 B Mawete Leader 1182 EDSC Paul Chamberlain   1115 0.49.14 0.44.09 0.10.36 1420.853 5.0
6 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 0.53.46 0.47.12 0.14.18 1551.683 6.0
7 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       8.0

30 June 2017 - B Fleet - 30 June 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Neptune Topper Topaz Race 8 EDSC Tim Lewis   1240 1.00.53 0.49.06 0.00.00 1240 1.0
2 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.10.42 0.53.56 0.06.20 1439.934 2.0
3 B Indian Tonic Laser 67038 EDSC Paul Burns   1097 1.08.41 1.02.37 0.14.49 1398.861 3.0
4 B Elle LASER Radial 112390 EDSC Steve Higgins   1139 RET       6.0
4 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1347 RET       6.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com